CAŁY TEN CUKIER

14:00 san surfen 0 Comments


Bardzo lubię oglądać ciekawe filmy lub programy o tematyce wpływu odżywiania na organizm. Przedwczoraj chociażby, oglądałam "That Sugar Film" ("Cały ten cukier"), który w zabawny sposób przeprowadza nas przez eksperyment, mający na celu sprawdzenie wpływu jaki spożywanie cukru wywiera na ludzki organizm. I nie mówię tu wcale o przerzuceniu się na dietę składającą się z lodów, batonów i czekolady zapijanych hektolitrami coca-coli. O nie. To byłoby zbyt proste.

Na czas trwania eksperymentu, główny bohater z diety nisko-węglowodanowej przechodzi na dietę wysoko-węglowodanową z założeniem, że jego pokarm stanowić będą "zdrowe" produkty z supermarketu. Przez 30 dni spożywać będzie to co uważane jest za zdrowe, to co ludzie jedzą na co dzień, to czym karmią swoje dzieci. W ciągu tego okresu bohater znacznie przybiera na wadze, szczególnie w okolicach brzucha, mimo że ilość spożywanych kalorii pozostaje taka sama jak przed eksperymentem.

Obejrzyjcie. Warto. Dla mnie samej wiele informacji z tego filmu nie była nowa, jednak muszę przyznać że obejrzałam go z przyjemnością. I lekkim przerażeniem, bo to co tu było jedynie eksperymentem, dla wielu ludzi jest rzeczywistością. A jak wiadomo, również w naszym kraju coraz więcej jest ludzi otyłych.

Stąd dzisiejsza inspiracja na posta. Przed Wami 5 powodów, dla których lepiej odpuścić sobie przetworzony cukier:

1. Cukier zwiększa ryzyko przewlekłych chorób.
Nadmierne spożycie cukru może prowadzić do (niealkoholowego) stłuszczenia wątroby. Dokładnie tak samo jak nadmierne spożycie alkoholu. Jakby tego było mało, zbyt duża ilość przetworzonego cukru może powodować insulinoodporność, która z kolei może skończyć się otyłością, chorobami serca oraz cukrzycą typu 2.
2. Cukier przyspiesza starzenie się skóry.
I nie tylko. Cukier przyczynia się do utraty elastyczności skóry, ale również innych organów wewnętrznych. Nadmiar glukozy we krwi, może prowadzić do procesu zwanego glikacją. Podczas tego procesu cukier łączy się z białkami w Twoim organizmie i zaczyna je niszczyć. Skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie słońca, pojawiają się zmarszczki i obwisła skóra.
3. Cukier wzmaga stres.
Kiedy się stresujemy, następuje wzrost poziomu hormonów stresu w organizmie. Ta sama sytuacja ma miejsce, gdy poziom cukru w organizmie jest niski. Powiedzmy, że zjemy batonika. Cukier w batoniku spowoduje nagły wzrost poziomu cukru we krwi, a po niedługim czasie również nagły jego spadek. Wtedy hormony stresu wkraczają do akcji. To one mają za zadanie podnieść jego poziom i dostarczyć organizmowi szybki zastrzyk energii. Niestety nie bez konsekwencji. Taki zastrzyk energii może wywołać w nas uczucie niepokoju, poirytowanie, huśtawki nastrojów, bóle głowy lub rozdrażnienie.
4. Cukier nie ma składników odżywczych.
Jest czystą energią. Cukry przetworzone (np. syrop glukozowo-fruktozowy) zawierają kalorie, ale nie mają składników odżywczych. Kiedy sporą część pokarmu jaki spożywamy stanowi cukier, to możemy mieć niedobory mikroelementów. Nie wystarczająca ilość danych składników odżywczych prowadzi nie tylko do nieodpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu, ale również może być przyczyną niepowodzenia w odchudzaniu.
5. Cukier uzależnia.
Gdy spożywamy cukier, w mózgu wydzielana jest dopamina, która wywołuje uczucie przyjemności. Niestety, jak z każdą substancją uzależniającą, w miarę upływu czasu dawkę musimy zwiększać, aby uzyskać ten sam efekt. A jak już wiecie, nadmierne spożywanie cukru niesie za sobą poważne konsekwencje. Ja jestem zdania, że wszystko wolno, ale z umiarem i rozsądnie. Jednak dla osób uzależnionych, taka filozofia może nie być najlepszym pomysłem, bo tak jak z innymi uzależnieniami, lepszą metodą jest całkowite odstawienie.

Nie przesadzajmy z ilością przetworzonego cukru w naszej diecie. Czytajmy etykiety i starajmy się być bardziej świadomi tego co trafia do naszego organizmu. Nie chodzi wcale o to, żeby już nigdy więcej nie zjeść krówki, albo czekolady. Ważne jednak, aby były one raczej gośćmi w naszych jadłospisach, a nie ich stałymi bywalcami. A jeśli chcecie uzyskać więcej informacji i przy okazji obejrzeć naprawdę fajny film, to polecam "That Sugar Film" ("Cały Ten Cukier").

You Might Also Like

0 komentarze: